Site icon Karadağ Şirket Kurma ve Oturum 1250€

Karadağ da Şirket Kurma Süresi ve Maliyeti? Karadağ’ın Artıları ve Eksileri

Karadağ kolay ve hızlı oturum vermesi ve Avrupa Birliği adaylık sürecinde olması sebebi ile son yıllarda Türkler tarafından çok tercih edilen bir ülke haline geldi. Karadağ’da şirket kurmak ile ilgili sorularınızı bu yazımızda cevaplamaya çalışacağız. Karadağ’ın sunduğu avantaj ve dezavantajları masaya beraber yatıracağız.

Karadağ küçük Avrupa Balkan ülkesi. İkliminin Türkiye’nin Ege kıyılarına yakın olması ve yüksek büyüme potansiyeli ile son yıllarda çok gözde bir ülke olarak gelişimine devam ediyor. Karadağ 620.000 civarı nüfusu ve 13.812 km² yüzölçümü ile Mersin’den büyük Antalya’dan küçüktür. Karadağ küçük bir coğrafya olsa da 298 km denize kıyısı olması ve bunun 73 kilometrelik bölümünün kumsal ve plajlardan oluşur. Ilıman iklimi ile Avrupa’nın yeni tatil merkezi olmaya adaydır.

Karadağ’da şirket kurma avantajları:

Karadağ NATO Üyesidir:

Karadağ NATO üyesi olduğu için son derece güvenli bir ülkedir. Sınır komşuları ilede genel bir sorunu bulunmaması sebebi ile Karadağ’a yapacağınız yatırımınızın güvence altında olduğunu düşünebiliriz.

Karadağ Avrupa Birliği Aday Ülkesidir:

Karadağ Avrupa Birliğine girmesine kesin gözü ile bakılan bir ülkedir. Açılmış olan fasılları yerine getirmekte ve hükümetinde Avrupa Birliği yanlısı olması sebebi ile en hızlı biçimde fasılları tamamlayarak Avrupa Birliğine tam üye olma hedefindedir.

Euro Para Birimi Kullanır:

Karadağ Avrupa Birliği resmi para birimi olan Euro para birimini hali hazırda kullanmaktadır. Buda düşük enflasyon bölgesinde döviz para birimi kazanmak için iyi bir fırsattır.

Karadağ’ın Küçük Yüzölçümü:

Karadağ’da lojistik anlamda tüm ülke geneline ulaşmak son derece kolaydır. Tek bir şehirdeki ofisinizden tüm ülkeye hızlı ve kolay biçimde hizmet ve ürün pazarlaması yapabilirsiniz.

Turizm Alanındaki Potansiyeli:

Ülkenin Akdeniz ikilimde olması ve geniş kumsal ve plajları, Karadağ’ı turizm merkezi haline getirmektedir. Aynı Türkiye gibi 4 iklimi yaşıyor olması sebebi ilede kayak tesisleri ile kış turizmine ve doğal güzellikleri ilede yılın geri kalan aylarında da genel turizme yatkındır.

Dil ve Coğrafi Avantajları:

Karadağ 620 bin civarı nüfusu ile küçük bir pazar gibi gözüksede aynı dili konuştuğu 15 milyon civarı nüfus ile büyük bir pazar olmayı başarmaktadır. Bosna, Sırbistan, Hırvatistan gibi bir çok ülke köken olarak aynı dili konuşmaktadır. Buda yapacağınız ticarette size büyük avantaj sağlamaktadır.

Yüksek Konut Talebi:

Karadağ eski Yugoslavya’nın eğlence ve tatil merkezi idi. Komşuları olan Sırbistan, Kosova, Makedonya denizi olmaması Bosna ise itilaflı durumda bulunan sadece 20 km’lik sahilleri ile hala deniz tatiline ulaşımda Karadağ’ı tercih etmektedir. Bu durum yüksek turist potansiyeli ile birleşincede karşımıza yüksek bir konut talebi çıkmaktadır. Ayrıca konut satışı ile beraber, beyaz eşya, mobilya, ev dekorasyon ve ev tekstili gibi konuta dokunan bir çok alanda ticaret yoğunluğu artmaktadır.

Kolay İthalat ve İhracat:

Karadağ Avrupa Birliği İçinde topluluk gümrük mevzuatına dahildir. Bu sayede Karadağ, Türkiye ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında kolaylıkla ithalat ve ihracat yapma avantajı sunar.

Düşük Gelir Vergisi:

Karadağ Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük gelir vergisi oranlarından birine sahiptir. Karadağ %9 gelir vergisi ile size ticarette büyük avantaj sağlayabilir.

Çifte Vergilendirme Anlaşması:

Karadağ ile Türkiye arasında çifte vergilendirme anlaşması vardır. Bu sayede Karadağ’da vergilendirilen gelirleriniz Türkiye’de Türkiye’de vergilendirilen gelirleriniz Karadağ’da tekrar vergilendirilmez.

Hızlı ve Kolay Şirket Kurma Süreci:

Türk vatandaşları için Karadağ’da şirket kurma süreci son derece kolay ve hızlıdır. Şirketiniz 15 gün içinde kurulmuş olur.

Sadece 1 Euro Sermaye Yeterli:

Karadağ’da şirket kurarken yüksek bir sermaye şartı yoktur. Şirketinize 1 Euro sermaye göstererek kurabilirsiniz.

Vizesiz Seyahat Avantajı:

Karadağ Türk pasaportu sahiplerine vizesiz seyahat kolaylığı sağlamaktadır.

Kolay Oturum Süreci:

Karadağ’da şirketinizi kurduktan sonra kolayca oturum başvurusu yapabilirsiniz. Süreç 15 günde tamamlanır ve oturum kartınız size ulaşır.

Karadağ’da Şirket Kurma Dezavantajları:

Dil bariyeri:

Karadağca dil kökeni olarak slav dillerinden Sırpça ile benzerlik gösterir. Dili bilmiyorsanız tercüman ya da yerel bir personel çalıştırma ihtiyacı doğabilir.

Karadağ’da Şirket Kurma Süresi:

Karadağ’da şirket kurmak vekaletname bize ulaştıktan sonra yaklaşık olarak 15 gün sürer. Sizin bu süreçte yapacağınız bir işlem yoktur. İster Türkiye’de ister Karadağ’da vereceğiniz bir vekaletname ile şirket kurulumunuz bizim tarafımızdan tamamlanır. Sizin belirlediği şirket isimleri kontrol ettirilir. Eğer isimler arasında uygun olan var ise sadece o isimdeki şirketi açmaya yönelik bir vekaletname taslağı size iletilir. Vekaletnameyi Türkiye’de herhangi bir noterden Türkçe olarak hazırlatıp en yakın kaymakamlıktan Apostil yaptırarak bize ulaştırmanız şirket kuruluş süreci için yeterlidir.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Vekaletname Vermek Güvenli mi?

Karadağ’da şirket kurduktan sonra oturum kartı alabilirsiniz. Karadağ’da oturum kartınız ve şahsen siz başvurmadan banka hesabı açmak mümkün değildir. Aynı zamanda Karadağ bankacılık sisteminde istediğiniz gibi para yatırıp çekemezsiniz. Şirket hesabınıza gelen parayı çekmek istediğinizde bunun vergisini ödemiş olmanız gerekir. Bu yüzden Karadağ’da şirketiniz üzerinden illegal bir işlem yapmak ya da naylon fatura kesmek kolay değildir. Bizim talep ettiğimiz vekaletnameler açılacak şirket ismini kapsadığı için korkusuzca vekaletname ile şirket kurulumu yaptırabilirsiniz.

Karadağ’da Oturum Başvurusu Süreci:

Şirketiniz kurulduktan sonra oturum işlemleri için iki iş günü Karadağ’da bulunmanız gerekir. Bu süreçte sizin için gerekli olan evraksal işlemler tamamlanarak parmak izi vermek ve bireysel başvuru için asistan ya da avukatlarımızdan biri ile MUP (içişleri bakanlığı nüfus birimi) başvurunuz yapılır. Parmak izi ve fotoğraf çekimi ile işlem tamamlanır ve yaklaşık olarak 15 gün sonra Karadağ oturum kartınız bizim tarafımızdan teslim alınarak sizi ulaştırılır.

Karadağ’da Şirket Kurma ve Oturum Alma Maliyeti Nedir?

Bizim firmamız tarafından şirket kurulumu ve oturum alma hizmeti 1250 Eurodur. Bu fiyata dahil olan hizmetler ise aşağıda listelenmiştir.

1-Türkiye’den gelen vekaletnamenin tercüme ettirilmesi
2- Şirket dosyasının hazırlanarak şirketinizin kurulması
3-Oturum dosyasının hazırlanması
4-Sağlık raporu
5-Sağlık sigortası
6-Şirket kaşesi
7-Yeminli tercüman ücretleri
8-Karadağ’daki noter ücretleri
9-Şirket kaşesi
10-Oturum kartı harcı

Kısacası ücretimize şirket kurma ve oturum işlemleri için yapılacak olan tüm resmi işlem ve harçlar dahildir.

Karadağ’da Oturum Alacağım ama Orada Yaşamayacağım:

Karadağ’da oturum aldıktan sonra burada yaşamayacaksanız bu sizin için yasal bir sorun oluşturmaz. Bu durumda bizim size oturum işlemleri için yasal bir adres göstermemiz gerekir. Buda bir defaya mahsus 250€ adres gösterim bedeli olarak karşınıza çıkar.

Exit mobile version