Karadağ’da şirket kurma ve ya Karadağ’da oturum alma süreci ile ilgili bir çok soru tarafımıza geliyor. Bu soruların arasından en çok karşımıza çıkan 20 soruyu sizler için cevapladık.

Karadağ’da şirket kurma ve oturum alma maliyeti nedir?

Karadağ’a şirket kurmak için kendiniz gelip bir şirket kurmak ister ve sonrada oturum kartı alırsanız, karşınıza çıkacak maliyet ortalama 800-900€ olacaktır. Konaklama, taksi ücretleri vs. gibi ek maliyetleri hesaplarsanı Karadağ’da şirket kurmak için ulaşacağınız son harcama rakamı 1500€ civarında olacaktır. Biz Karadağ’da şirket kurma ve oturum kalma hizmetlerini size lise mezunu iseniz 1250€ üniversite mezunu iseniz 1350€ net fiyatla sunmaktayız.

Bazı danışmanlık firmaları neden 3000€-5000€ gibi fiyatlar talep ediyor?

Her danışmanlık firmasının maliyeti ve beklentileri farklı olabilir. Sadece bu işi yaparak geçinen birisi için bir müşteriden sadece 300-400€ kazanmak yeterli olmayabilir. Çalıştırdığı eleman sayısı veya ek maliyetleri (iş yeri kirası, personel sayısı vs.) olabilir.

Yüksek rakamla danışmanlık hizmeti verenler sizin daha sonra ek maliyetler çıkaracağınızı iddaa ediyor bu doğrumu?

Size vermiş olduğumuz rakamlar kesinlikle değişmez ve üzerine ek ödeme talep edilmez. (Şirket kurulumu ve oturum kartı almak için). Sizin talep edeceğiniz ek bir hizmet ya da danışmanlık olur ise bunun için size bir teklif sunulur. Diğer firmalar kendi hizmetlerini pazarlayabilmek için bu cümleyi kullanmaktadır. Belki başka danışmanlık firmaları daha sonra ek ücret talep ediyor olabilir ama bizde böyle bir şey söz konusu değildir.

Karadağ’da şirket kurmak için gelmem gerekli mi?

Karadağ’da şirket kurmak için gelmeniz gerekmez. Şirket kurulumunu vekaletname ile biz yapabiliriz. Şirket kurulum işlemleri tamamlanınca oturum kartı alma süreci başlar. Oturum kartı için parmak izi verme ve fotoğraf çekilme mecburiyeti vardır. Bu yüzden en az 1 kere Karadağ’a gelmeden oturum kartı almanız mümkün değildir.

Karadağda şirket kurmak için hangi belgelere ihtiyacım var?

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir.

Şirket kurulumu için vekaletname. Türkiye’den verebilir ya da gelerek buradaki noterden verebilirsiniz.

Karadağ Oturum kartı için ise eğer lise mezunu iseniz;

Sabıka kaydı (Apostilli)
Lise diploması noter onaylı (Apostilli)

Eğer üniversite mezunu iseniz yukarıda belgelere ek olarak;
Transkipt belgeniz (Apostilli)

Sabıka kaydım var Karadağ’da şirket kurup oturum alabilir miyim?

İşlenen suçun mahiyeti burada şirket kurmayı engellemiyor ise kurulum yapabilirsiniz. Bunun için 50€ karşılığında avukatımız ön araştırma yaparak size net bilgi vermektedir.

Eşim ve çocuklarım var onlar için nasıl oturum alacağım?

Eşiniz ve 18 yaş altındaki çocuklarınız için aile birleşimi yaparak onlar içinde Karadağ oturumu alabilirsiniz. Aile birleşimi için ister biz sizlere kişi başı 250€ dan hizmet sunabilir istersenizde 100€ karşılığı danışmanlık sunabiliriz. Siz sadece danışmanlık alarak hizmet almak isterseniz 2 kişi için maliyetiniz 300-350€ danışmanlık dahil bir ücret çıkacaktır.

Vekaletname ile şirket kurulumu ile gelerek şirket kurulumu yapmak arasındaki fark nedir?

Vekaletname ile ya da Karadağ’a gelerek şirket kurmak arasındaki hiç bir fark yoktur. İki yöntemde de tek yapacağınız işlem vekaletname vermektir. Türkiye’den vekaletname verirseniz biz burada Karadağca ya çeviri yaptırarak şirket kurulumunuzu tamamlıyoruz. Eğer gelerek vekaletname verirseniz yeminli tercümanımız gelerek sizin vekaletnamenizi organize ediyor.

Burada hesaplamanız gereken tek şey ulaşım ve konaklamadır. Eğer bütçeniz var ve gelip gezmek isterseniz gelerek, eğer parmak izi için nasıl olsa geleceğim ek masrafa gerek yok derseniz vekaletname ile şirket kurulumu yapabilirsiniz.

Karadağ’daki şirketimin bana çıkaracağı aylık masraflar nelerdir?

Karadağ’da şirket kurma süreci tamamlandı ve gelip parmak izinizide verdiniz. Oturum kartınız hazır olduktan sonra artık şirketinizi pasiften aktife geçirmeniz yani Muhasebe ve sigorta ödemelerini yapmanız gerekmektedir. Bu ücretler ortalama aylık 100-150€ arasında olacaktır.

Karadağ’da şirket kurduktan sonra Karadağ vatandaşlığı alabilir miyim?

Karadağ hükümeti şirket kurulum yolu ile vatandaşlık vermek. Siz sadece Karadağ’da yaşama ve çalışma hakkı elde edersiniz. Bu oy vermek dışında hemen hemen her hakka sahip olmak demektir. Vatandaşlık için belli rakamlarda konut alımı veya hükümete bağış yapılması gerekmektedir. Bu rakamlar 250,000€ ile 450,000€ arasındadır.

Karadağ’da şirket kurarak Avrupa Birliğinde serbest dolaşım hakkı elde edebilir miyim?

Karadağ şu an AB üyesi değildir. Burada kuracağınız şirket ile elde edeceğiniz oturum hakkı size Avrupa Birliğinde serbest dolaşım hakkı sağlamaz. Karadağ AB ye dahil olduktan sonra sizin oturum kartınız AB oturum kartı olarak güncellenir. Bu durumda sizde AB içinde seyahat edebilir ve ya başka AB ülkelerinde iş kurup çalışabilirsiniz.

Çocuklarım var Karadağ eğitim sistemi nasıl? Çocuklarım iyi bir eğitim alabilir mi?

Karadağ Eğitim sistemi dünyanın en başarılı eğitim sistemlerinden biri olarak kabul edilen Finlandiya eğitim sistemi üzerine kuruludur. Son derece başarılıdır. Bunun en önemli kanıtlarından biri hemen hemen her gencin akıcı biçimde İngilizce konuşabilecek kapasitede eğitim almış olması örnek gösterilebilir.

Karadağ’da iş bulabilir miyim? Gelip çalışabilir miyim?

Karadağ Almanya, Fransa gibi iş gücü açlığı çeken bir AB ülkesi değildir. Bu yüzden buraya gelip bir işe girerek çalışmanız ve iyi bir gelir elde ederek geçinmeniz çok mümkün değildir. Karadağ ticari anlamda güzel imkanlar sunan ve girişimcilerin kazanabileceği bir ülkedir.

Karadağ’da ne iş yapabilirim?

Karadağ özellikle turizm, gayrimenkul ve hizmet alanlarında çok ciddi fırsatlar sunmaktadır. Turizm yan kolları, turlar, etkinlikler gibi ve gayrimenkul satışı sonrası oluşan talepler, mobilya, dekorasyon malzemeleri, tadilat işleri gibi konularda ciddi açıklar vardır. Telefon ya da zoom da yapacağımız görüşmede sizi tanıdıkça size alternatif iş alanları sunmaktayız.

Karadağ’da kurduğum şirketimden fatura kesip vergi ödemeli miyim?

Bu güne kadar vergi ödemediği ya da fatura kesmediği için uzatma yapamayan ve ya oturumu iptal edilenler olmadı. Ama iletleyen süreçte yasal bir değişiklik olur ise bu konuda sizlere bilgi vermeye devam ediyor olacağız. Eğer isterseniz buradaki bankalarda kredibilite kazanmak adına belli oranlarda aktif ticari faaliyet göstermekte fayda olabilir.