Genel

Karadağ’da Ne Yenir? Karadağ Yemekleri – Karadağ Türk Restoranları

Karadağ uzun yıllar boyunca Osmanlı etkisinde kalmış bir ülke. Bir çok Asya ve Avrupa ülkesinden farklı olarak bizim yemek kültürümüze çok yakın yemekler bulmak mümkün. Özellikle Boşnak kültürü ile iç içe olan Karadağ’da Boşnak Böreği, Boşnak Mantısı, Boşnak Sucuğu gibi yiyeceklere ulaşmak çok kolay. Ayrıca Fast Food Restoran zinciri olan House of Gyros dükkanlarında tavuk döner bulup yiyebilirsiniz.

Ayrıca bir çok köklü ve lezzetli Restoran’da sizi bekliyor olacak. Bunların en başında tarihi Pod Volat restoranı denemenizi özellikle tavsiye ederim. Özellikle adresini aşağıya bırakıyorum. Burada türkçe menü isteyin ve lezzetli et yemeklerinin tadını çıkarın. Mutlaka Cevabi yiyin.

Eğer Karadağ’da Podgorica’ya yani başkente gidiyorsanız özellikle Big Fashion (eski adı ile Delta City) karşısındaki yeni yerleşimlerin altında yer alan Kafe ve Restoranları gezin deneyin. Benim favori mekanım olan Sicilia (sisilya diye okunuyor) restoranların balkan kahvaltısı, tavuklu kızarmış krep gibi onlarca harika seçeneğini deneyin. Ayrıca Arabian Tea Caffe de harika yemekler bulabilirsiniz. Bizim ailece favori çayımız Karak çayını mutlaka deneyin. Menüye ulaşabileceğiniz likide buraya bırakıyorum. Arabian Tea House Menü

Karadağ Türk RestoranI var mı? Karadağ Türk Restoranları

Karadağ yemek yemek için Türk restoranı aramanız gereken bir ülke değil. Çok fazla seçenek mevcut ama ben illa da Türk Restoranında yerim diyorsanız sizlere Karadağ’da yer alan Türk restoranlarını öğrendikçe bu sayfaya eklemeye çalışacağım.

Podgorica Karadağ Türk Restoranları:

Tek Tek Restoran (Meyhane): Bir türlü açık yakalayamadığım için içi ve menüsü hakkında bilgim yok. Big Fashion alışveriş merkezi ile Big Voli alışveriş merkezinin kesiştiği köşedeki binanın altında hemen yanında Beko mağazası var. Kolayca bulabilirsiniz.

Adres: BB ul.ıı,at pp6, Cetinjski Put, Podgorica Telefon: +382 069 343 404 Google Map Konum: Tek TeK Restoran Podgorica

Gibi Tantuni: Sahibi tantuni ama daha çok Rize kavurma gibi düşün dedi ama denemek nasip olmadı. Adı da o yüzden Gibi Tantuni sanırım. Mekan Tek Tek Restoranın yan tarafı, Beko mağazasının yanında. Big Fashion ile Big Voli’nin kesiştiği yerdeki binanın altı.

Adres: Petra Sinanovica, Podgorica, Telefon: +382 069 292 110 Google Map Konum: Gibi Tantuni Podgorica

Karadağ mutfağı Balkan mutfağına benzer ve çoğunlukla et, sebze, peynir ve ekmek gibi temel bileşenlere dayanır. Karadağ’a seyahat ederseniz denemeniz gereken bazı yemekler şunlardır:

1. Karadağ peyniri (Njeguški sir): Karadağ’ın ünlü peyniri, tuzlu, yoğun ve lezzetlidir. Genellikle kahvaltıda veya salatalarda servis edilir.

2. Karadağ cevizi (Ljeskovac): Kavrulmuş ceviz, şeker ve baharatlarla karıştırılarak yapılan bir tatlıdır.

3. Kuzu eti (Jagnjeće meso): Kuzu eti, fırında pişirilerek veya ızgarada servis edilir.

4. Balkan eti (Balkanski ćevapi): Yaklaşık olarak köfteye benzeyen ve genellikle somun ekmeğiyle servis edilen bir et yemeğidir.

5. Börek (Pita): Yufka hamuru, peynir ve et gibi çeşitli malzemelerle doldurulur ve fırında pişirilir.

6. Kahvaltıda servis edilen kuru et (Sušena meso): Kuru et, jambon veya sosis gibi çeşitli etlerin kurutulmasıyla elde edilir.

7. Karadağ salatası (Crnogorska salata): Domates, turşu, soğan, biber ve peynir gibi malzemelerden yapılan bir salata.

8. Kuru erik soslu biftek (Biftek u suvom grožđu): Biftek, kuru erik sosu ile servis edilir.

9. Kuru kayısı tatlısı (Kompot od suvih kajsija): Kuru kayısı, şeker ve baharatlarla karıştırılarak yapılan bir tatlıdır.

Karadağ’da yemeğinizi yerken, genellikle ev yapımı rakı veya yerel bir bira olan Nikşićko pivo ile eşleştirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Karadağ Şirket Kurmak ve benzeri konularda danışmanlık firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere havalimanı transferi, uzun kısa dönem ev kiralama gibi konularda da destek olmaya devam ediyoruz.