Site icon Karadağ Şirket Kurma ve Oturum 1250€

Karadağ’da Şirket Kurma ve Karadağ Oturum Alma Yasası Ne Zaman Değişecek?

Karadağ’da şirket kurma ve oturum alma konusunda en çok merak edilen konuların başında yasal mevzuatın ne zaman değişeceği geliyor. Bir çok danışanımız şirket kurma fırsatını kaçırmak istemediği için sizlere bu konuda aydınlatıcı bir içerik hazırlamak istedik.

Karadağ’da Şirket Kurma Mevzuatında Neler Değişecek?

Karadağ’da şirket kurma ile alakalı beklenen değişiklikler aşağıda sıralanmıştır.

1- Karadağ’da şirket kurmak için sermaye şartı getirilmesi:

Karadağ’da D.O.O olarak geçen yani bizdeki Limited Şirket ile aynı olan şirket kurulumlarında sermaye şartı aranmamaktadır. Sadece 1€ kuruluş sermayesi göstererek şirket kurmak mümkündür. Bazen bu konu yanlış anlaşılmalara da sebebiyet vermektedir. Şirket kurma maliyeti değil, şirket sermayesi 1€ dur. Yeni mevzuata göre Karadağ şirket kurulumlarında daha yüksek sermaye şartı geleceği kesin gözü ile baktığımız konuların başındadır. Bu sermaye oranı 1000, 1500 ya da 3000€ olabilir. Bu rakam daha yüksekte olabilir. Bu durumda Karadağ şirket kurma maliyeti üzerine ilave olarak birde sermaye bedeli ödemeniz gerekebilir.

2- Sigorta Süresi:

Karadağ şirket kurulumu sonrası aylık olarak karşımıza çıkan masrafların başında sigorta gelmektedir. Şu an için günde 2 saatten sigortalı gösterilmesi mümkün gözükmektedir. Yeni yasal mevzuata göre yabancı ülke vatandaşı şirket sahiplerinin sigortasının tam zamanlı yapılması mecburiyeti getirilebilir. Buda aylık olarak 100-120€ arası bir ek maliyet oluşturabilir.

3- En Az Üç Çalışan Mecburiyeti:

Karadağ şirket kurulumu için düşük maliyet sunan ülkelerin başından geliyor. Bunun en güzel yanlarından biriside çalışan personel mecburiyeti olmaması. Şu an için şirketinizi açıp sadece kendinizi şirket yöneticisi olarak göstererek devam edebiliyorsunuz. Yeni yasal mevzuatta ise yabancı kaynaklı şirketler için 1-3 arası personel çalıştırma şartı gelebileceği söylenmektedir.

4- En Az Bir Adet Karadağlı Personel Çalıştırma Mecburiyeti:

Yukarıda üçüncü maddede bahsettiğimiz en az 1-3 personel çalıştırma şartının yanı sıra en az bir personelinizin Karadağ vatandaşı olma mecburiyeti gelmesi söz konusu. Yine aynı zamanda bu Karadağ vatandaşı personelin sigortasının tam gün üzerinden yatırılmasının mecburi kılınmasıda konuşulan konular arasında.

Karadağ’da Şirket Kurarak Avrupa Birliği Üyesi Bir Ülkede Yaşayabilme Umudu Son mu Buluyor?

Bir çok vasıfsız ve sadece kulaktan dolma bilgilerle danışmanlık yapmaya çalışan danışmanların çözemeyeceği konular gibi gözüksede, Biz C§H Uluslararası Yatırım Danışmanlık firması olarak avukatlarımız ile bu sorunların bir çoğu için hali hazırda çözüm üretmiş durumdayız. Karadağ gibi güzel bir ülkede yaşama şansını sizlere sunmaya devam edebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Montenegro şirket kurma süreci bizim için her zaman kolay olmaya devam edecek.

Karadağ’da vergi mükellefi olarak oturum almak ve sonrasında ise bu ülkede kalıcı oturum alarak yaşamak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Exit mobile version