Karadağ’da Şirket Kurmak Bir Rüya Mı Yoksa Dolandırıcılık mı? Karadağ Şirket Kurma Rehberi

Son yıllarda Karadağ’da şirket kurmak ile ilgili çok fazla içerik ve reklamla karşı karşıya mı kalıyorsunuz. Karadağ şirket kurmak isteyen Türkler tarafından resmen akına uğruyor durumda. Her gün onlarca belki yoğun zamanda yüzlerce Türk Karadağ’da şirket kurmak için geliyor. Peki Karadağ’da şirket kurmak gerçekten Avrupa’ya açılacak olan bir kapımı yoksa bir çeşit yeni dolandırıcılık veya para kazanma yöntemimi? Gelin bunu beraber analiz edelim.

Karadağ’da Şirket Kurmak Türk Vatandaşları İçin Gerçekten Mümkün mü?

Karadağ Avrupa’nın en genç ve büyüme potansiyeli olan ülkelerinden biri. Yaklaşık 600,000 kişilik nüfusu ve 13.812 km² yüzölçümü ile Adana kadar bir ülkeden bahsediyoruz. Karadağ Türk Vatandaşlarından vize talep etmeyen bir Balkan ülkesi. Yakın zamanda AB’ye kabul sürecinin tamamlanması beklenen Karadağ’da şirket kurmak son derece kolay ve hızlı biçimde yapılabiliyor.

Türk Vatandaşları gelmeye bile gerek kalmadan vekaletname ile Karadağ’da şirket kurma ve şirketini kurduktan sonra oturum alma hakkına sahip oluyor. Her ne kadar şirket kurulumu son derece kolay ve hızlı olsa da, Karadağ oturum başvurusu için mutlaka Karadağ’a gelerek parmak izi ve fotoğraf çektirmek gerekiyor.

Karadağ’da Şirket Kurmak Gerçekten Mantıklı mı?

Karadağ sadece AB sürecinde olması ile değil düşük vergi avantajları ve kuzey bölgesinden sunulan teşvikler ile de ön plana çıkıyor. Karadağ’da şirket kurmak size oturum hakkı kazandırıyor ve 5 yılın sonunda bu oturum hakkınızı daimi oturum olarak yenileme şansı tanıyor. Karadağ şu an AB üyesi olmasa da, AB ye tam üye olduğu zaman oturumunuz size AB içinde özgürce seyahat etme hakkı sunuyor.

Karadağ’da Şirket Kurmanın Avantajları:

1- Türkiye’ye göre çok daha düşük vergi ödeme avantajları.
2- NATO Üyesi ve güvenli bir ülkede şirket sahibi olma şansı.
3- AB İle müzakere sürecinin sonlarına yaklaşmış olması.
4- Yüksek büyüme potansiyeli.
5- Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova gibi denize kıyısı olmayan bir çok Avrupa ülkesi için tatil merkezi olması.
6- Türkiye gibi bir çok mevsimi yaşayabilmesi, hem yaz hem kış turizmi potansiyeline sahip olması.
7- Genç ve eğitimli nüfus.

Karadağ’da Şirket Kurma Dezavantajları:

1- Şirket kurulum ve işletme giderleri
2- Ne zaman tamamlanacağı belli olmayan AB üyelik süreci.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Ne Yapmak Lazım?

Karadağ’da şirket kurmak için şirket isminizi belirlemeniz ve şirketinizi kuracak olan avukat ya da muhasebeciye vekaletname vermeniz yeterlidir. Şirket kurmak için vekaletnameyi Türkiye ya da Karadağ’da verebilirsiniz.

Karadağ’da Oturum Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Karadağ’da şirket kurduktan sonra oturum almak için bazı belgeler ile Karadağ nüfus işleri müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Bu süreci sizinle beraber bizim avukatlarımız koordine eder ve yaklaşın 1 iş günü içinde çözerler.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Karadağ’da şirket kurma için gerekli olan tek belge şirket kurmak için vereceğiniz vekaletnamedir. Bu vekaletnameyi burada ya da Türkiye’de verebilirsiniz. Karadağ’a gelerek ya da Türkiye’den vekaletname vererek şirket kurulum sürecini başlayıp tamamlayabilirsiniz.

Karadağ’da Oturum Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Karadağ’da oturum işlemlerini başlatman için gerekli olan belgeleri sizin için altta sıraladık.

1-Mezuniyet belgeniz (ortaokul, lise ve ya üniversite diplomanız) Eğer ortaokul mezunu olarak şirket kuracaksanız şirkete yönetici olamazsınız. En az lise mezunu bir kişinin şirkete yönetici olarak atanması gerekir. Detayları bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.
2- Sabıka kaydınız. Türkçe olması ve verilecek makam olarak Karadağ yazılması yeterlidir.
3- Transkript belgeniz. Eğer Üniversite mezunu olarak şirket kurulumu gerçekleştiriyorsanız, lise ve ortaokul mezunları için gerekli değildir.

Önemli Not: Tüm belgelerin Apostilli olması gerekmektedir. Kaymakamlıklar Apostil işlemini ücretsiz olarak yaparlar.

Karadağ’da Şirket Kurup Oturum Aldıktan Sonra Ailemi Buraya Nasıl Getirebilirim?

Karadağ’da şirket kurup oturum aldıktan sonra aile birleşimi ile eş ve çocuklarınız içinde burada oturum alabilirsiniz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çocuğum 18 Yaşından Büyük Ya Da 18 Yaşına Girmesine Az Kaldı Onun İçin Nasıl Oturum Alabilirim?

Karadağ hükümeti 18 yaşını tamamlamış olan çocuklar için aile birleşimi hakkı vermemektedir. Çocuğunuzu şirkette ortak ya da çalışan göstererek Karadağ oturum sürecini çözüme ulaştırıyoruz. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Karadağ’da Kuracağım Şirketin Aylık ve Yıllık Masrafları Ne Kadar Olacak?

Karadağ’da kuracağınız şirketin aylık sigorta ve muhasebe ücretleri için 110-120€ arası bir masrafı olacaktır. Ayrıca muhasebe ofisi yılda bir kere kağıt kalem gibi giderler için 30-50€ arası bir ek ücret talep edebilir.

Karadağ’da Kuracağım Şirket Ne Tür Bir Şirket Olacak?

Karadağ’da sizin için kuracağımız şirket D.O.O yani limited şirket olacaktır. Tek kişi ile kurulabilir ve Türkiye’deki limited şirket ile aynı özelliklere sahiptir.

Karadağ’da Şirket Kurma Maliyeti Nedir?

Karadağ şirket kurma, oturum kartı ve danışmanlık bedeli dahil lise mezunları için 1250€ üniversite mezunları için 1350€ olarak sizlere hizmet sunmaktayız. Bu bedele tüm hizmet, harçlar, vergi, şirket kurulumu, oturum kartı ve danışmanlık ücreti dahildir. Hiç bir ek ücret karşınıza çıkmaz.