Karadağ Asgari Ücret 2023

Karadağ Asgari Ücret 2023 itibari ile 450€ olarak resmi olarak belirlenmiştir. Genel olarak Asgari ücret ile çalışan sayısı azdır. Genel olarak ücretler 500-550€ dan başlar.

Asgari Ücret ile Karadağ’da Yaşanabilir mi?

Karadağ’da özellikle Budva, Kotor ve Tivat şehirleri kira açısından daha pahalıdır. Bu şehirlerde hareketlilik 50-70 gün arasında zirve yaparken diğer zamanlarda son derece sönük ve ticari olarak potansiyeli yoktur. Bu yüzden sizlere Asgari Ücret ile Karadağ’da yaşanabilir mi sorusuna cevap vermek için yılın 12 ayı ticaretin ve hareketliliğin olduğu başkent Podgorica’dan örnek vermeye çalışacağız.

Podgorica’da Asgari Ücret ile Yaşanabilir mi?

Podgorica Kira Fiyatları:

Podgorica’da ilk bilmemiz gereken şey ev kiraları. Podgorica’da 2023 Ağustos ayı itibari ile 200€ dan başlayan fiyatlarla kiralık ev bulmak mümkün. Eğer 200€ civarında bir evde oturuyorsanız yüksek ihtimalle stüdyo ya da 1+1 küçük bir daire olacaktır. Bu tarz yerler şehir merkezinin dış çemberinde merkeze 2-5 km civarında olacaktır.

Karadağ Market Fiyatları:

Karadağ Podgorica’da yaşıyorsanız ve tek kişi iseniz haftalık 50€ ile yaşamanız mümkün. Bu market alışverişinde 5€ dan buranın meşhur köftesi cebabi’den 2 kg 1 kg kırmızı et (10€) haftalık yumurta sebze peynir vs. gibi ürünler yer almaktadır. Buda aylık olarak 180-200€ civarında bir alışveriş ile yeme içme ve bazı küçük diğer ihtiyaçları karşılayabileceğiniz anlamına gelir.

Isınma ve Soğutma:

Özellikle Podgorica kar almayan ve sert geçmeyen kışları ile yaşamınızı daha kolay idare etmeniz için ideal bir şehirdir. Aylık ortalama da 100€ ile kışın ısıtma yazın soğutma gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İdareli bir kullanım ile aylık ortalama 50-70€ bandında ısınma soğutma ihtiyaçlarınızı karşılamış olursunuz.

Telefon internet :

Mtel tarafından sunulan 7€ bir karma paket 100gb internet ve tüm görüşmelerinizi yapabilecek kadar dakikayı size sunacaktır. Ayrıca eve hızlı internet bağlatmak isterseniz 20-25€ aralığında hızlı interneti eve bağlatabilirsiniz.

Ulaşım:

Karadağ içinde toplu ulaşım çok yaygın kullanılmasa da mevcuttur. Genel olarak Podgorica düz ve küçük bir şehirdir. Aşırı yağmur dönemleri dışında yürümeye müsaittir. Günlük olarak 2-3€ arasında bazen taksi bazen toplu ulaşım kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ulaşım için ayda 50-70€ arası bir bütçe ayırmanız uygun olacaktır.

Karadağ Podgorica Aylık Harcamalar Toplamı:

Kira: 200€
Aylık market alışverişi:200€
Isınma Soğutma:50€
İnternet ve telefon: Ev interneti dahil 30€ sadece mobil internet kullanırsanız 10€ diyebiliriz
Ulaşım: Aylık 70€ ile 100€ arasında ulaşım sağlanabilir.

Toplam: 550-600€ arası bir rakam ile Karadağ Podgorica’da yaşamak mümkün. Ama bu ücretleri hesaplarken her şeyin en ucuzunu ve olabilecek bazı ek harcamaları hatta sosyal hayatı hiç içine katmadığımızı unutmayın.

Karadağ hakkında daha çok bilgi almak Karadağ Şirket Kurma ve Karadağ Konut Yatırımı fırsatları için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir