Karadağ Nerede? Karadağın Başkenti Neresi? Karadağın Komşuları Kim?

Türlerin şirket kurmak ve turist olarak akın etmesi ile bilinirliği gün geçtikçe artan Montenegro yani Karadağ popülerliğini her gün arttırmaya devam ediyor. Peki Karadağ nerede? Gelin Karadağ ile ilgili bilgileri görelim.

Karadağ Adı Nereden geliyor ?

Karadağ uluslararası arenada Montenegro olarak bilinen bir balkan ülkesidir. Ülkenin adındaki Monte dağ Negro ise Kara anlamına gelir. Bu yüzden Montenegro türkçeye Karadağ olarak çevrilmiş ve yerleşmiştir. Adı bu kadar doğru biçimde çevrilen ve kullanılan nadir ülkelerden biridir.

Karadağ Nerede? (Montenegro)

Karadağ aşağıdaki haritadanda göreceğiniz üzere Adriyatik denizine sınırı olan bir balkan ülkesidir. Balkanların bu küçük ülkesi doğal güzellikleri ile ilgi çekmeye devam etmektedir. Haritaya bakarken Karadağı Montenegro olarak görebilirsiniz.

Karadağ’ın Komşuları

Karadağ Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşuları Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek ve AB üyesi olan Hırvatistandır. 

 

Karadağ’da Hangi Dil konuşuluyor?

Karadağ’da Karadağca denilen bir dil kullanılmaktadır. Bu dil Sırpça ile çok benzerdir. Bölge ülkelerinin çoğu birbirini anlayıp konuşabilir. Karadağ’da şehir merkezlerinde çok kişi İngilizce konuşup anlayabilmektedir. Karadağ tam bir turizm ülkesi olduğu için yabancı dil kullanımı yaygındır. 

Karadağ Para Birimi Nedir?

 

Karadağ para birimi AB para birimi olan Euro’dur. Karadağ Euro’dan öncede Almanya resmi para birimi olan Alman Markını para birimi olarak kullanmaktaydı. Almanya’nın Euro kullanmaya başlaması ile Karadağ’da Euro kullamaya başlamıştır. 

Karadağ Türklerden Vize İstiyor mu?

 

Karadağ Türk Vatandaşlarından 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile transit geçişler ve konaklama için vize istememektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir