Karadağ Rüyası Bitiyor mu? Karadağ’da Şirket Kurma ve Oturum Alma Şartları Değişiyor.

Uzun zamandır konuşulan ve ne zaman geleceği beklenen Karadağ’da şirket kurma ile ilgili yeni yasa temmuz 2023 sonu itibari ile kesinleşiyor. Bir çok kişinin merakla beklediği yeni yasalardan kesinleşmesine kesin gözü ile bakılanları beraber masaya yatıralım.

Karadağ’da şirket kurmak için sermaye şartı:

Temmuz 2023 itibari ile Karadağ’da limited şirket kurmak için gerekli olan sermaye şartı 1€ ile sınırlı idi. Yeni yasaya göre Karadağ’da şirket kurma için 1500 ile 3000€ arasında ve ya daha fazla bir sermaye şartı getirileceği düşünülmekte. Peki bu sermaye şartı gelirse ne değişecek.

Sermaye şartı iki farklı biçimde gelebilir. Bunlardan ilki bloke koyma. Süresiz ya da belli bir süre için şirket sermayesinin bankada bloke olarak kalması istenebilir. Süresiz olmasını çok beklemesekte 3 ay 6 ay bloke gibi talepler karşımıza çıkabilir. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise para şirket sermayesi olduğu için, maaş ödemesi gibi işlemlerle tekrar kullanılabilir ya da şirket ödemeleri yapılmaya devam edilerek hesaptan kullanılır.

Eğer herhangi bir süreli bloke şartı olmaz ise, parayı şirket kurulumunda gösterip daha sonra yukarıda belirttiğimiz gibi kullanıma açabilirsiniz.

Mecburi sayıda çalışan şartı:

Karadağ’da şirket kurma işlemleri tamamlandıktan sonra şirketinizde 1-3 arası çalışan bulundurma şartı gelebilir. Bizim duyumlarımıza göre en az 3 kişi ve bunlardan en az bir tanesinin Karadağ vatandaşı olma şartı geleceği yönünde. Şirket avukatlarımız bu konu ile ilgilide çalışmalarına devam etmektedir.

Bu kuralların yanı sıra başka kurallar getirilmeside söz konusudur.

Karadağ şirket kurma ile ilgili tüm gelişmeleri 1 ağustos itibari ile sizlerle detaylı biçimde paylaşıyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir