Genel

Karadağ (Montenegro) Vize İstiyor mu? Karadağ Vizesi 2023

Balkanların küçük ama güzeller güzeli ülkesi Karadağ’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bilmeniz gerkenleri sizin için bu yazımızda toplarladık. En çok sorulan soruların başında Karadağ Vize İstiyor mu sorusu geliyor.

Karadağ (Montenegro) Vize İstiyor mu?

Karadağ türk vatandaşlarından vize istememektedir. İki ülke arasında yapılmış olan vize muafiyeti anlaşması kapsamında karşılıklı olarak vizesiz seyahat etme hakkı ve transit geçiş hakkı bulunmaktadır. (2023 Şubat)

Türk Vatandaşları Karadağ’da (Montenegro’da) Vizesiz Ne Kadar Kalabilir?

İki ülke arasında imzanmış olan vize muafiyet anlaşması gereği Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türk Vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek biçimde vizeden muaftır.

Karadağ’a karayolundan girişlerde, en az 6 ay geçerliliği bulunan umuma mahsus pasaport ile 180 gün içinde 90 güne kadar turistik ya da transit geçiş amaçlı seyahat etmek mümkündür.(2023 şubat)

Karadağ’a girişte PCR testi ya da aşı sertifikası ibraz etme zorunluluğu bulunmamaktadır. (2023 Şubat)

Karadağ (Montenegro) Seyahati Öncesi Bilinmesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karadağ AB katılım sürecindedir. Aynı zamanda AB Üyesi olan Hırvatistan’a sınırı bulunmaktadır. Bu sebeple Karadağ’a giriş yaparken bazı durumlarda gümrük polisleri size aşağıdaki ve benzeri sorular sorabilmektedir. Bu soruların cevaplarını hazırlayarak yola çıkmanız sizin için daha iyi olacaktır.

1- Kaldığınız süre içerisinde geçiminizi sağlayacak kadar paranız var mı?

2-Karadağ’ geliş sebebiniz nedir?

3- Geri dönüş biletiniz var mı?

3- Nereye gideceksiniz, nerede kalacaksınız?

Önemli Not: Karadağ giriş için kullanacağınız pasaportunuzun giriş tarihinden itibaren 6 ay kullanım süresi olmasına dikkat ediniz. Sadece Karadağ değil bir çok ülke 6 aydan kısa süreli Pasaportu olan kişilerin ülkeye girişine izin vermeye bilir.

Karadağ Şirket Kurmak için Karadağa geliyor iseniz sizlere ücretsiz olarak ön danışmalık hizmeti sunacağımızı söyleyebiliriz.