Karadağ’da şirket kurmak isteyenlerin en çok sorduğu soruların başında Karadağ’da şirket kurmak için gerekli evraklar ve şartlar geliyor. Karadağda şirket kurmak isteyenler için gerekli şart ve belgeleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Karadağ’da şirket kurabilme şartları:

Karadağ’da şirket kurabilmek için bir pasaportunuzun bulunması ve vekaletnameyi hazırlayarak bize ulaştırmanız yeterlidir. Şirket kurmak için herhangi bir şart bulunmamaktadır ama şirketi kurduktan sonra oturum almak için bazı şartlar mevcuttur.

Karadağ’da Oturum Almak İçin Gerekli Şartlar:

Karadağ’da şirket açma işlemleri tamamlandıktan sonra oturum başvurusu yapma hakkı elde edersiniz. Oturum başvurusu yaparken iki önemli detay vardır.

1- Sabıka kaydı: Şirketi üzerinden oturum alacak olan kişinin sicil kaydında bir sabıka kaydı olmaması tercih edilir. Eğer kişinin sabıka kaydı hapis cezası değil de para cezası ise bu durumda cezanın açıklaması yapılarakta oturum başvurusu olumlu sonuçlanabilir.

2- Eğitim durumu: Şirketiniz üzerinden oturum alırken eğer şirketin yöneticisi siz gözükecekseniz, en az 8 yıllık eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekir. Eğer en az 8 yıllık okul mezunu değilseniz şirketinize başka bir yönetici atamanız gerekir. Siz vasıfsız çalışan olarak gözüküp oturum alabilirsiniz.

Karadağ’da Şirket Kurmak İçin Gerekli Belgeler:

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli olan belgeler dendiği zaman aslında tek belge eğer pasaportunuzda var ise vekaletname olacaktır. Ama bu soruyu oturum işlemlerini kapsayacak şekilde soruyorsak eğer, aşağıdaki belgelerin tamamı gerekli olacaktır.

1- Şirketin ilk kuruluşu için vekaletname. (Vekaletname Türkiye’den gelecekse eğer apostil yapılması lazım)
2- Sabıka kaydınız (Karadağ’da Türk büyük elçiğinden alınacak.
3- Eğitim belgeniz (en az ortaokul olmalı. Eğer üniversite verirseniz transkript çevirileri sebebi lle 50 euro fiyat farkı çıkacaktır.)

Karadağ’da Şirket Kurarak Oturum Alma Maliyeti Nedir?

Karadağ’da şirket kurarak oturum alma maliyeti eğer adresiniz var ise 1250€ eğer Karadağ’da bir oturum adresiniz yok ise +250 olarak toplamda 1500€ olacaktır.