Genel

Karadağ Şirket Kurmak 2024 – Yeni Kurallar Devreye Girecek mi?

Karadağ şirket kurarak oturum almak son yıllarda son derece popüler. Türklerin Almanya’dan sonra en çok şirket kurduğu ikinci ülke. Almanya’da yaşayan Türk nüfus hesaplandığı zaman Karadağ’ın türklerin gelerek şirket açtığı en popüler ülke olduğunu net biçimde söyleyebiliriz. Peki Karadağ’da şirket kurmak ve Karadağ’da oturum almak neden bu kadar popüler? Karadağ’da şirket kurmak 2024 yılı itibari ile eskisi kadar kolay olacak mı?

Karadağ’da Şirket Kurmak 2023

Karadağ’da şirket kurmak 2023 yılında çok fazla değişikliğe uğramadan uygulanmaya devam etti. Karadağ’da 2023 yılında şirket kurmak 1€ sermaye şartı değişikliğe uğramadı. Yaşanan en köklü değişiklik ise 2023 yılı itibari ile günde 2 saat üzerinden ödenen sigorta bedelinin tam zamanlı ödenmesi şartı getirildi. Bu durumda ayda 30€ olarak ödenen sigorta bedeli 118€ olarak ödenmeye başladı. Tam zamanlı ödemeyenlerin oturum yenileme başvurularının kabul edilmeyeceği açıklandı.

Karadağ Şirket Kurmak 2024

Karadağ’da şirket açmak 2024 yılında bir çok değişikliğin beklendiği bir süreç. Karadağ’da şirket kurmak 2024 yılı itibari ile daha zor olacak bu kesin. Kesin olmayan konu ise hangi şartların ne zaman ve hangi sıra ile değişeceği yönünde. Uzun zamandır beklenen değişiklikleri isterseniz bir gözden geçirelim.

Tam zamanlı sigorta mecburiyeti:

Şu an için kesinleşmiş olan tek düzenleme tam zamanlı sigortadır. Daha önce günde 2 saat olan sigorta mecburiyeti tam zamanlı olarak gösterilme mecburiyeti gelmiş 8 saat olarak gösterilmesi zorunlu kılınmıştır. Daha önce 30€ olarak ödenen sigorta bedeli şu an için 118€ olarak ödenmek zorundadır.

En az üç çalışan mecburiyeti:

Uzun zamandır konuşulan konuların başında gelen en az 3 çalışan çalıştırma şartı ile istihdam yaratılması hedeflenmektedir. Bu yasanın hayata geçirilmesi mantıki olarak biraz zor gözükmektedir. Bir çok işletme bırakın 3 çalışanı 2 çalışana bile ihtiyaç duymazken bu yasanın mantıki olarak uygulanması mümkün değil gibi gözükmekte.

En az bir adet Karadağlı çalıştırma zorunluluğu:

Yabancılar tarafından kurulan işletmelerde en az bir yerel çalışan olması mecburiyetide konuşulan yasalar arasında yer almaktadır. Bu yasanında pek çok alanda vasıflı personel bulmanın mümkün olmadığı Karadağ’da gerçekten hayata geçirilip geçirilemeyeceği son derece tartışmalı bir konudur.

Şirket kurarken sermaye şartı:

En ciddi olarak karşımıza çıkan konuların başında gelen kuruluş sermayesi şartı, uygulanmasına kesin gözü ile baktığımız yasal uygulamaların arasında. Şu ana kadar şirket kurarken sadece 1€ sermaye göstermek yeterli idi. Yeni yıldan sonra ise yeni yasalar ile bu rakamın an düşük 1500€ – 3000€ arasında olması beklenmektedir. Bu durumda şirket kuruluş maliyetlerinde ciddi bir artış olacağı kesindir.

Karadağ’da şirket kurma süreci ile ilgili en güncel bilgileri bizimle iletişime geçerek alabilirsiniz. Karadağ şirket açma taleplerinizi bize iletebilir ve detaylar için online görüşme talep edebilirsiniz. En hızlı biçimde Karadağ Oturum işlemlerinizi uzman ekibimiz ile halletmekten mutluluk duyarız.